Jeg har små frøplanter stående i en pallekarm hvor det nå er et hardt isdekke på noen cm.
I går fant jeg ut at jeg skulle perforere isen med hull, brukte hammer og tykk spiker...... I frykt for å fjerne/skade de små plantene, tør jeg ikke fjerne store isflak.
Noen med erfaring som har gode råd?
Eller tåler små frøplanter å stå slik under tett is?
Isbrann
-
- Posts: 810
- Joined: 21 Sep 2014, 17:29
- Herdighetssone: H2
Re: Isbrann
*
Jeg har opplevd at noen frøplanter overlever å være "beinfrosne" andre ikke. Revebjeller og noen prestekrager klarte seg under slike forhold hos meg.
*
Jeg har opplevd at noen frøplanter overlever å være "beinfrosne" andre ikke. Revebjeller og noen prestekrager klarte seg under slike forhold hos meg.
*
Re: Isbrann
Eg har og hatt frøboksar fulle av is, men hugsar ikkje om det var kome spirer opp. Dei kom i alle fall seinare.
Re: Isbranne
Vet jeg i desperasjon har tinet isen m. kaldt vann, men kan ikke huske om det var spiring i såkarene. Kanskje var det bare grønne tupper. Ikke husker jeg hvilke planter det var heller. Tror nok at dette var på våren en gang og det grodde i alle fall senere på våren. Overleving har sikkert med hvor hardføre plantene er. Om man prøver å tine opp, bør spirene i alle fall ikke få varmesjokk.
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 2 guests